czwartek, 4 grudnia 2014

Iluminacje manuskryptów akwitańskich

Trzeba przyznać, że sama strona robi wrażenie, ale jeszcze większe niezwykle barwne iluminacje średniowiecznych manuskryptów.
Warto zajrzeć i podziwiać: http://manuscrits-drac.bnsa.aquitaine.fr/
http://manuscrits-drac.bnsa.aquitaine.fr/#

Więcej informacji na temat projektu pod adresem: http://cehistoire.hypotheses.org/98

sobota, 15 listopada 2014

Sto tysięcy druków z XVII wieku

Zbiór 100 tysięcy druków z XVII wieku pochodzących z 22 bibliotek z terenu całych Niemiec, z tego znaczna część zdigitalizowana dostępne pod adresem: http://www.vd17.de

Wśród nich znajdują się zarówno prace z zakresu filozofii, medycyny, teologii, jak i historii, w tym oczywiście bardzo dużo dotyczących Górnego Śląska.

Wyszukiwarka znajduje się pod adresem: http://gso.gbv.de/DB=1.28/



 http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/0003/bsb00036202/images/index.html?id=00036202&fip=yztseayaxdsydenxseayawfsdreayaewqsdas&no=4&seite=2

piątek, 24 października 2014

Średniowieczne gryzmoły

Erich Kwakkel dzięki swoim badaniom nad średniowiecznymi rękopisami zwraca nam uwagę na to, że nie tylko dziś dzieci, gdy nudzą się przy odrabianiu zadań domowych, ujawniają talenty plastyczne.
Również 800 lat temu poważni średniowieczni skrybowie oraz niemniej poważni czytlenicy tychże pism ulepszali przepisywane i czytane teksty, jeśli tylko były nudne ;)

Pamiętajmy o tym, gdy piszemy artykuły i książki, jeśli nie chcemy, aby stanowiły li tylko miejsce gryzmołów. Albo... nie zostawiajmy wolnych stron i zbyt szerokich marginesów, żeby nie kusiły.

Więcej na ten temat pod adresem: http://www.thisiscolossal.com/2014/10/the-worlds-oldest-doodles/

poniedziałek, 20 października 2014

Prawne i praktyczne aspekty digitalizacji dóbr kultury

http://irights.info/artikel/broschuere-fuer-museen-und-archive-erlaeutert-haeufige-rechtsfragen-zur-digitalisierung/24080

 

John H. Weizmann, Paul Klimpeel, Handreichung: Rechtliche Rahmenbedingungen für Digitalisierungsprojekte von Gedächtnisinstitutionen





W tej zgrabnej (40 stron) broszurze znajdziemy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z digitalizacją i udostępnianiem online cyfrowych kopii z zasobu muzeów, bibliotek oraz archiwów. Poruszono w niej zarówno kwestie prawne (ochrona danych osobowych, prawo autorskie etc.), jak i praktyczne.

Niestety publikacja tylko w języku niemieckim, ale za to do pobrania za darmo pod tym adresem:
http://irights.info/artikel/broschuere-fuer-museen-und-archive-erlaeutert-haeufige-rechtsfragen-zur-digitalisierung/24080

poniedziałek, 13 października 2014

Photogrammar

A gdyby tak poukładać zdjęcia na mapie, wiążąc każde z nich z konkretnym miejscem, które przedstawia...? Czemu nie. Oto projekt Uniwersytetu Yale: 175 000 zdjęć z lat 1935-1945 rozłożonych na mapie Stanów Zjednoczonych.

Warto zajrzeć!
http://photogrammar.yale.edu/records/index.php?record=fsa1997026740/PP


poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Der Geschworene Brief von 1739

Dokument dokumentem, ale ten jest ciekawy nawet dla osoby, która nie zna języka niemieckiego. Niemniej interesujące od treści tego dokumentu są niezwykle zawiłe zawijasy oraz rysunki zwierząt, smoków tudzież aniołów, zwykle nie mające żadnego związku z treścią tego aktu prawnego.
Oryginał znajduje się w szwajcarskim Archiwum Państwowym Lucerny. Więcej zobacz: http://www.staatsarchiv.lu.ch/index/schaufenster/geschichten_bilder/geschworener_brief.htm

czwartek, 31 lipca 2014

Zbiór rotulusów

Rotulus to w gruncie rzeczy najstarsza forma książki

Spotykane są dosyć rzadko w zbiorach archiwów i bibliotek, jednakże nie pozbawione są swoistego uroku.



Na stronie
znajdziemy zbiór wszelkiego rodzaju rotulusów zgromadzonych w różnych miejscach na świecie

Zapraszam też na mój serwis o nazwie Rotulus: http://neogotyk.arcaion.pl/

sobota, 12 lipca 2014

Kuppitschs Handschrift

Bardzo ładny rękopis z połowy XV wieku, jako znakomity materiał do ćwiczeń z paleografii (neografii).

Sammelhandschrift (sogenannte Kuppitschs Handschrift C) - Staatsbibliothek Bamberg HV.Msc.569
Engelmar, Johannes
Połowa XV wieku (1453?),38 kart, papier: 21,0 x 14,3 cm

Rękopis ze zbiorów biblioteki prywatnej Matthäusa Kuppitscha (1797-1849).

http://digital.bib-bvb.de/view/bvbmets/viewer.0.5.jsp?folder_id=0&dvs=1405162715399~739&pid=4920100&locale=pl&usePid1=true&usePid2=true#


Zobacz:
http://digital.bib-bvb.de/view/bvbmets/viewer.0.5.jsp?folder_id=0&dvs=1405162715399~739&pid=4920100&locale=pl&usePid1=true&usePid2=true

środa, 2 lipca 2014

Cyfrowe archiwum Nadrenii-Westfalii

Manfred Thaller (Hrsg.)

Das Digitale Archiv NRW in der Praxis

Eine Softwarelösung zur digitalen Langzeitarchivierung


Hamburg 2013, 222 Seiten
ISBN 978-3-8300-7278-2

W ramach projektu "Cyfrowe archiwum Nadrenii-Westfalii" powstał opis oprogramowania służącego długotrwałej ochronie zasobów cyfrowych.
Celem tej inicjatywy jest trwałe zabezpieczenie cyfrowego dziedzictwa kulturowego oraz jego udostępnianie.
Koszt publikacji - niecałe 80 €


poniedziałek, 30 czerwca 2014

Lantern - cyfrowa biblioteka historii filmu


 

Zdigitalizowane materiały do historii filmu:

nagrania dźwiękowe,
książki,
magazyny,
plakaty
i wiele innych.

Wszystko dostępne pod adresem:

http://lantern.mediahist.org/




wtorek, 24 czerwca 2014

Gott schütze mich vor Staub und Schmutz



Gott schütze mich vor Staub und Schmutz, vor Feuer, Krieg und Denkmalschutz

(Boże chroń mnie przed kurzem i brudem, przed ogniem, wojną oraz Urzędem Ochrony Zabytków).

Taki napis mógłby znajdować się na budynku każdego archiwum :-)

W rzeczywistości napis znajduje się na ścianie frontowej browaru Fässla w Bambergu


poniedziałek, 26 maja 2014

Archivportal-D


Archivportal-D to niemiecki odpowiednik budowanego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe portalu Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.pl). Jego budowa zainicjowana została przed dwoma laty, a oficjalna prezentacja i włączenie do użytku odbędzie się w pierwszym dniu kongresu podczas Niemieckiego Dnia Archiwów (Deutscher Archivtag) w Magdeburgu 24 września 2014 r.

Powstaje on w ramach większego projektu budowy Niemieckiej Biblioteki Cyfrowej (Deutsche Digitale Bibliothek) przez Niemiecki Związek Naukowy (Deutsche Forschungsgemeinschaft). Jego celem jest stworzenie zintegrowanego portalu archiwalnego, funkcjonującego w ramach Niemieckiej Biblioteki Cyfrowej, jako odrębnej, specjalistycznej części, obejmującej źródła archiwalne.

Rozwiązanie niemieckie, powstające dzięki nieporównywalnie większym wsparciu finansowym może i powinno stanowić źródło koncepcji podczas rozwijania polskiego portalu Szukaj w Archiwach, który jakością nie odbiega od rozwiązania niemieckiego, a posiada dwa zasadnicze elementy przewagi: (1) jednolitość standardu (struktury opisu) w ramach całego kraju, dzięki istnieniu (2) jednego Zintegrowanego Systemu Opisu Archiwalnego, będącego źródłem danych, w które zaopatrywany jest SwA.

Więcej informacji:
http://www.landesarchiv-bw.de/web/54267
http://www.archivschule.de/DE/forschung/archivportal-d/

wtorek, 4 marca 2014

Zbiory czasów wojny 1914-1918 w Niemczech


Portal kriegssammlungen.de jest projektem grupy roboczej bibliotek regionalnych (Arbeitsgemeinschaft der Regionalbibliothekendziałającej w ramach Niemieckiego Związku Bibliotek (Deutschen Bibliotheksverband). Zebrano i opracowano ogromną masę wszelakich źródeł odnoszących się do czasów I wojny światowej, w tym także z terenu dzisiejszej Polski

Wyszukiwarka wg indeksów: https://www.kriegssammlungen.de/indexsuche.html


Strona projektu:

Cyfrowa biblioteka miejska w Koszycach


Cyfrowa biblioteka miejska w Koszycach obejmuje w swoim zasobie ponad 160 tys. stron zdigitalizowanych czasopism, książek, pocztówek i innych.

Projekt, ramach którego dokonano tego dzieła finansowany był przez DiFMOE ( The Digital Forum of Central and Eastern Europe ) przy współpracy Słowacji z Niemcami, Austrią i Węgrami.







wtorek, 25 lutego 2014

Druki z czasów I wojny światowej w Badenii

Z okazji stulecia obchodów rocznicy I wojny światowej Biblioteka Landu Badenii opublikowała 100 druków ulotnych i książek z lat 1914-1918.

Wśród nich można znaleźć takie tytuły, jak: 350 dni francuskiej niewoli, badeńska wojenna książka kucharska, czy opracowanie na temat niemieckiego języka żołnierskiego.

Więcej - zobacz:




poniedziałek, 24 lutego 2014

Historia wina

Nie tylko koneserzy wina znajdą na stronach niniejszego serwisu ciekawe informacje na temat historii wina. Szczególnie polecam bibliografię dotyczącą tej tematyki, obejmującą ponad 27 tys. pozycji z zakresu uprawy winorośli, produkcji wina, jego spożycia, norm prawnych związanych z powyższymi od najdawniejszych czasów po dzisiejsze.

Więcej zobacz:


środa, 15 stycznia 2014

Najstarszy egzemplarz Tory

http://bologna.repubblica.it/cronaca/2013/05/28/news/rotolo_torah-59830882/
Najstarszy, kompletnie zachowany egzemplarz zwoju Tory (pięć pierwszych ksiąg Biblii), pochodzący XII lub XIII wieku, spisany na skórze owczej, został odkryty w połowie 2013 r. przez prof. Mauro Peraniego w bibliotece Uniwersytetu w Bolonii (Włochy).

Zwój, którego czas powstania oszacowany został na lata 1155-1225 mierzy 64 cm szerokości i 34 metry długości.

Więcej informacji:
http://www.magazine.unibo.it/Magazine/Attualita/2013/05/28/Scoperto_alla_BUB_il_piu_antico.htm

http://bologna.repubblica.it/cronaca/2013/05/28/news/rotolo_torah-59830882/